Site Loader
Namo pridavimas

Klausimas, kurį karts nuo karto tenka išgirsti. Nors mums tokių klausimų nekyla – pastatytas namas turi būti tvarkingai užbaigtas ir įteisintas. Tačiau liaudyje gausu įvairių nuomonių ir argumentų.

Šiame poste pabandysiu sukaupti visus girdėtus argumentus UŽ ir PRIEŠ namo pridavimą. Atsiradus naujiems argumentams / nuomonėms – post’ą papildysiu. Jei turite ir savo nuomonę tuo klausimu – palikite komentarą. Būsiu dėkingas. 🙂 .

Taigi..

Kodėl reikia “priduoti” pastatytą namą?

Argumentai namo pridavimą

Bauda už neregistruotą namą

Vienas iš gąsdinančių žmones argumentų.

Žinoma, daugeliui klausimų reguliuoti visuomenėje – pasitelkiamas baudų ir sankcijų mechanizmas. Ne išimtis ir NT sektorius. Bauda už nelegalias statybas, bauda už nepranešimą apie statybas, bauda už neleistinus nukrypimus statybose ir pasirodo netgi bauda už gyvenimą nepriduotame name, ar bauda už neregistruotas nebaigtas statybas.

Nors šiuo metu išduoti statybą leidžiantys dokumentai galioja neterminuotai, nebaigtas statyti ar rekonstruoti ypatingas ar neypatingas statinys, taip pat nebaigtas rekonstruoti į ypatingą ar neypatingą statinį nesudėtingas statinys turi būti įregistruotas Nekilnojamojo turto registre (NTR) ne vėliau kaip per 3 metus nuo statybos leidimo išdavimo dienos. Šaltinis – Statybos įstatymas, 39 straipsnis, 1 punktas.

Atlikus statinio statybos užbaigimo procedūras (gavus statybos užbaigimo aktą ar surašius deklaraciją apie statybos užbaigimą), statinį ir daiktines teises į jį Nekilnojamojo turto registre (NTR) privaloma įregistruoti ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo akto gavimo dienos. Šaltinis – Statybos įstatymas, 28 straipsnis, 5 punktas.

Statinio ir daiktinių teisių į jį registravimo ir nebaigtų statyti ar rekonstruoti statinių kadastro duomenų tikslinimo NTR tvarkos pažeidimas užtraukia baudą nuo 145 eurų iki 290 eurų, juridiniam asmeniui – nuo 290 iki 580 eurų. Savivaldybių administracijos turi teisę administracinę atsakomybę taikyti ir už registruotinų negyvenamosios paskirties statinių naudojimą, neatlikus jų statybos užbaigimo procedūrų ir neįregistravus NTR. Statinio (jo patalpų) naudojimas pažeidžiant Statybos įstatyme ir kituose įstatymuose nustatytus reikalavimus užtraukia baudą fiziniam asmeniui nuo 144 iki 1 448 eurų, juridiniam asmeniui – nuo 1 448 iki 7 240 eurų.

Taigi rimtai nežiūrint į klausimą – pasirodo galima ir rimtai pasiploninti piniginę. O patekti į tikrinančių institucijų akiratį galima tiek atsitiktinai – reguliariai organizuojami reidai, tiek tikslingai – pvz. pavydaus ir pikto kaimyno dėka.

Gyvenamosios vietos registravimas

Su gyvenamosios vietos deklaravimu susiję daug gyvenimui svarbių bei reikalingų dalykų. Tokių kaip:

  • vaikų darželiai,
  • mokyklos,
  • galimybė balsuoti,
  • dalyvavimas bendrijos veikloje,
  • registracija gydymo įstaigose
  • GPM lengvata (detaliau žiūrėti kitame punkte) ir pan.

Norint tai turėti – reikia turėti deklaruotą gyvenamą vietą. Tam, kad ją turėtum kur deklaruoti – reikalingas registruotas NT. Na o jeigu namas pastatytas, tačiau “nepriduotas” ?… Deja.

Su gyvenamosios vietos registravimu tampriai susijęs dar keli klausimai:

Koks namo baigtumas procentais privalo būti registruotas norint deklaruoti savo gyvenamąją vietą?

Atsakymas – Šiam klausimui atsakyti neužtenka vien skaityti įstatymus. Gyvenamosios vietos deklaravimą nusako šis įstatymas – Dėl Gyvenamosios vietos deklaravimo taisyklių patvirtinimo. Tačiau jame nėra detalizuotas toks niuansas kaip namo baigtumas procentais. Teko skambinti atsakingoms institucijoms ir aiškintis. Pasirodo, kad čia turėtų galioti protingumo kriterijus. Kaip ir aišku, kad namo baigtumui esant tarkim 20proc (pamatai ir sienos) – jame gyventi dar nėra įmanoma. Tą patį sakyčiau ir apie 85proc. Dar neteko sutikti šeimos, kuri gyventų “ant betono” – dalinės apdailos. Tačiau praktikoje atsakingi seniūnijų / savivaldybių darbuotojai “priima” deklaruojamą vietą ir nebaigtos statybos name. Kadangi įstatymu konkretus baigtumo procentas nenustatytas – daro kaip kas nori. Praktikoje teko matyti deklaruotas vietas ir su 40proc baigtumu ir su 90proc.

Tai ar privalau “priduoti” pilnai baigtą namą norėdamas registruoti savo gyvenamą vietą? Ar tam užtenka nebaigtos statybos registravimo?

Atsakymas – Dažniausiai užtenka ir nebaigtos statybos. ~70proc ir daugiau. Tačiau žiūrint visumą argumentų – priduoti 100proc vis tiek reikia.

Mokestinės prievolės parduodant nekilnojamą turtą

Pastačius namą ir turint minčių jį ateityje parduoti – tai labai rimtas argumentas. Jau daug metų GPM įstatyme numatyta GPM mokesčio lengvata parduodamam turtui, kuris buvo išlaikytas 10 metų. T.y. įsigytas prieš 10metų, arba užregistruotas prieš 10metų. Šaltinis – Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymas, 17 straipsnis, 28 punktas:

turto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos, gautos per mokestinį laikotarpį pardavus ar kitaip perleidus nuosavybėn šios dalies 53 ir 54 punktuose nenurodytą nekilnojamąjį pagal prigimtį daiktą, esantį Europos ekonominės erdvės valstybėje, jeigu toks daiktas įsigytas anksčiau negu prieš 10 metų iki jo pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn;

Arba buvo deklaruota gyvenamoji vieta ne trumpiau nei 2 metus. Cituojam – Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymas, 17 straipsnis, 53 punktas:

…pajamos, gautos pardavus ar kitaip perleidus nuosavybėn Europos ekonominės erdvės valstybėje esantį gyvenamąjį būstą (įskaitant priskirtą žemę), jeigu jame pastaruosius 2 metus iki pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn buvo gyventojo gyvenamoji vieta, deklaruota teisės aktų nustatyta tvarka;

Taigi, jei yra tikimybė, jog ateityje reikės namą parduoti – labai apsimoka jį įteisinti ir palaikyti nustatytą terminą.

Įkeitimas bankui

Šioje vietoje viskas labai paprasta. Jeigu tik reikalingas banko finansavimas – būsit priversti registruoti ir įkeisti turtą net kelis kartus.

Užbaigus namo statybas – bus terminas per kiek laiko privalo namas būti teisiškai užbaigtas – priduotas. Nesilaikant susitarimų bankas gali pakelti palūkanas ar kitaip bausti už kreditavimo sutarties pažeidimą.

Iš praktikos galim pasakyti, kad apie pusė visų mūsų darbų yra daroma tam, kad būtų galima gauti finansavimą ir įkeisti turtą bankui. Taigi, nors argumentas post’e nr3 – daugumai jis nr1.

Dovanojimas, paveldėjimas

Argumentas, kurį dažnu atveju tenka išgirsti iš vyresnio amžiaus žmonių. Namai pastatyti, bet ne iki galo “sutvarkyti”. Susimąstoma apie testamentą, ką paliksi vaikams, kaip reikės pasidalinti. Dažnu atveju tėvai nenori palikti “nesutvarkytų galų” su NT vaikams ir pasirūpina tuo patys.

Būna, ir taip, kad pasikeitus gyvenimo aplinkybėms senatvėje tenka keisti būstą. Apsižiūrima, kad namas nepriduotas ir tada jau tenka spręsti detektyvus, aiškintis ir tvarkyti.

Bet kuriuo atveju – rimtas argumentas UŽ namo pridavimą.

ES parama

Šiemet bent keli klientai atskubėjo su prašymu kuo skubiau padėti priduoti namą, nes norėjo patekti į paramos saulės jėgainėms įsirengti programas.

Labai nesigilinau į tų programų aprašus. Bet kiek supratau vienas iš reikalavimų yra – pilnai priduotas namas. Ir tas taikoma saulės jėgainėms, norintiems gauti paramą pasikeisti šildymo katilą. Ko gero netgi keisti šiferio dangai.

Kas žino kokių programų dar turėsime ateityje. Tačiau praktika rodo – norit pretenduoti į oficialią paramą – reikia turėti oficialiai registruotą turtą.

Turto draudimas

Taip pat vienas iš nenuginčijamų argumentų, kuriems tai rūpi.

Kam reikalingas turto draudimas? Cituojam Lietuvos banko pateiktą apibrėžimą:

Turto draudimo paskirtis – padėti apsisaugoti nuo finansinių nuostolių, kurie gali atsirasti, jei turtas bus apgadintas dėl gamtos stichijų, nelaimių ar kitų asmenų veiksmų. Draudžiant nekilnojamąjį turtą (butą, namą, kotedžą, sodo namelį ar kitą statinį), kartu galima apdrausti ir jame esantį kilnojamąjį turtą (baldus, buitinę techniką ir kt.). Taip pat galima apdrausti turto savininko (valdytojo) civilinę atsakomybę. Tai reiškia, kad dėl apdraustojo kaltės padaryta žala bus atlyginama nukentėjusiam asmeniui. 

Taigi norint pastatytą namą apdrausti – reikia jį pirmiausiai įregistruoti.

Argumentai PRIEŠ namo pridavimą

Neaiški pinigų / turto kilmė

Būna atvejų, kai namai statomi iš “nešvarių” pinigų. Prisibijoma jį registruoti. Kad “nepakratytų” :)…

Na…. Kažkada vis tiek tą klausimą reikės spręsti. Kodėl ne dabar?

Turto mokestis

Esu girdėjęs ir tokį kontrargumentą. Turto jau tiek daug, kad dar vienas namas ir jau reikės mokėti “milijonierių mokestį”. Tiesa, šiandien jau nereikia būti “milijonieriumi litais”. Kartelė šiek tiek nuleista.

Bet, jei jau esi turtingas. Gal nieko baisaus ir to mokesčio kažkiek sumokėti? 🙂

Namo pridavimas yra brangi procedūra

Taip. Priduoti namą kainuoja.

Bet žiūrint istoriškai – dauguma paslaugų Lietuvoje tik brango. Ne išimtis ir visos paslaugos “namų popierizmo” srityje. Nesu tikras ar palaukus kurį laiką bus galima sutaupyti. Greičiausiai – atvirkščiai.

Namas pastatytas nelegaliai

Jeigu dėl tam tikrų priežasčių namas pastatytas nelegaliai – pvz neturint projekto, statybos leidimo, statant neleistinoje teritorijoje ar pan. – namą įteisinti tikrai gali būti komplikuota. Ir čia jau ne tiek, kad to nenorėtų savininkas. Tai iš to, kad įteisinimas gali būti ir apskritai neįmanomas.

Bet kuriuo atveju kiekvienu atveju reikia gilintis ir rasti optimalų sprendimą. Praktika rodo, kad dažniausiai kelias nėra pigus ir trumpas. Bet vertas nueiti.

Mokesčiai už šiukšles

Šitas argumentas jau neatremiamas. Pastačiau namą, bet neregistruosiu jo, nes reikės mokėti už šiukšlių išvežimą…. 🙂 O savo šiukšles sumesiu kur kaimynui ar pavešiu iki miesto konteinerių. Nėra sunku…. 😀

Šiaip argumentas tikras. Tiesa girdėtas per 10 metų gal du kartus. Tačiau mano nuomone, tai nėra tikroji priežastis tvarkyti namo dokumentus. Bet tegul jis užbaigia šią anti-pridavimų argumentų puokštę. 🙂

Išvada

Kiekvienas yra laisvas apsispręsti. Gyvename laisvoje šalyje. Tačiau anksčiau ar vėliau, namo įteisinimo klausimas turės būti išspęstas.

Tikimės, kad surinkti argumentai UŽ ir PRIEŠ Jums padės greičiau apsispręsti.

Sėkmės!

pridavimaiLT

Straipsnis publikuotas ir mūsų portaluose:

https://www.delfi.lt/bustas/statyba/isikurus-naujuose-namuose-ir-neatlikus-sios-proceduros-gali-tekti-patustinti-pinigine.d?id=86474709

https://www.lrytas.lt/bustas/nekilnojamasis-turtas/2021/02/18/news/galvosopis-naujakuriams-ar-verta-iteisinti-nama-kiek-tai-kainuoja-kokius-kelius-tenka-iveikti-18287830/

Post Author: pridavimai

11 Replies to “Kodėl reikia “priduoti” pastatytą namą?”

      1. Trys metai nuo statybos leidimo isdavimo: o jei staciau nama 5 metus ir treciaisiais metais jis nebuvo tinkamas pridavimui?

        1. Sveiki, kaip ir rašiau straipsnyje – jei namas pradėtas statyti, tačiau nebaigtas – per 3 metus privalu įregistruoti tą nebaigtą statybą (nebaigtos statybos pridavimas).
          Cituoju – “…nebaigtas statyti ar rekonstruoti ypatingas ar neypatingas statinys, taip pat nebaigtas rekonstruoti į ypatingą ar neypatingą statinį nesudėtingas statinys turi būti įregistruotas Nekilnojamojo turto registre (NTR) ne vėliau kaip per 3 metus nuo statybos leidimo išdavimo dienos. Šaltinis – Statybos įstatymas, 39 straipsnis, 1 punktas.”

          1. Sveiki.Esame paveldėję 90 a. namų valdą su joje esančiais statiniais,kaime(nėra jame spec.apribojimų,tokių kaip regioninis parkas ir panašių).Namų valda ribojasi su ž.ū.paskirties žeme aplinkui,priklausančia mums.Gyvename 53 m2 sename iš rąstų name 6 asmenų šeima.Prasmės remontuoti ar rekonstruoti šį namą nematau,nes nėra normalaus pamato.Vienintelė išeitis statytis naują namą.Be gyvenamo namo yra dar 4 palaikiai pastatai kurių užstatymo plotai ~nuo 30 iki 90m2.Pasibraižiau namo projaktą,paskaičiavau medžiagas,etapus ir t.t.Mūsų šeimai visiškai užtenka 97m2(iki 80 m2 ploto namo niekaip man nepavyko suplanuoti,kad užtektų)namo.Elektra yra,esu pasijungęs savo elektros skydelį lauke(galiu vesti kur tik reikia) adresas irgi nepasikeis.Ruošiuos nugriauti vieną iš pastatų(negyvenamos paskirties) ir pradėti statybas.Be projekto,be leidimo(esu skurdžius ir kiekvienas centas yra suskaičiuotas).Namas nebus a++ energ.klasės,bet energ. sąnaudos tikrai bus mažesnės negu dabartiniame.Visų pirmą norisi gyventi čia ir dabar.Noriu paklausti ar galėsiu įteisinti kada nors tokį statinį,ar nebūsiu priverstas nugriauti?

          2. Sveiki, bet kokiam statiniui virš 80m2 jau reikės projekto ir leidimo. Kiek supratau Jūsų situaciją – protingiausias variantas būtų “atstatyti” seną namą. Toje pačioje vietoje, tų pačių gabaritų (~50m2) ir prie to namo pastatyti ūkio paskirties statinį (iki 80m2). Jei jie bus atskirų konstrukcijų, atskirais įėjimais – bus galima įteisinti kaip du atskirus statinius. Sumoj turėsit 120-130m2. Tai pats ekonomiškiausias variantas jums dokumentų prasme. Paskambinkit, jei bus klausimų. Galėsiu pakonsultuoti detaliau.

  1. Sveiki, o kaip patartumėte daryti tokiu atveju – sodo sklype yra sodo namas iki 50 kv, noriu statyti ūkio būdu sodo namą iki 80 kv be statybų leidimo ir iš seno namo daryti pirtį. Esamas namas įkeistas bankui, tačiau sodo sklype gali būti tik vienas namas, tai naujo namo registruoti neišeis, o seno namo paskirties keisti neleis bankas. Spėju bankui įkeisti naujo namo vietoj seno irgi neis kol nejregistruotas, o nebaigta statyba tokiam namui nesiregistruoja? Ar vienintelis kelias būtų grąžinti paskolą, kad pakeisti esamą į ūkinį ir priduoti naują sodo namą? Ar gali būti problemų eksplotuojant tokį namą, teigiant, kad jis nebaigtas ir dar vyksta darbai, o iš tiesų kelis metus laukti, kol bus grąžinta paskola?

    1. Sveiki. Nematau čia problemos. Statote naują sodo namą iki galo. Mes tvarkom dokumentus – naujas sodo namas, seno sodo namo rekonstrukcija į pirtį. Registruojat RC. Tik tiek, kad gali reikėti banko sutikimo (rašto), jei hipoteka. Susitarkit su banku. Bus ramiau.

  2. Namas statytas 1977m. Nebaigta statyba. Toki isigijo mama ir jos sesuo. Dokumentai yra. Mama gyvena iki šiol o puse namo atpirkau nuo mamos sesers. Norėčiau dabar susitvarkyt iki galo, nes turi but priduotas norint gaut parama saulės baterijom. Nuo ko pradėti ? Kir kreiptis ? Ir kiek tai gali kainuoti apytiksliai ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *