Teko duoti interviu, ruošiant šį straipsnį. Dalinamės. Tokių ir panašių istorijų sutinkame kasdien. 🙂 .
Vilnietis 9 mėnesius užtruko registruodamas namą: ir dar krūvą pinigų paklojo
Vilnietis Mindaugas, socialiniame tinkle vaizdžiai aprašęs namo sostinės Pilaitėje įregistravimo istoriją, kuri kainavo ne tik daug nervų, laiko, bet ir pinigų, pripažino sulaukęs ir valstybinių institucijų, ir panašioje situacijoje atsidūrusių gyventojų dėmesio bei klausimų.
Dokumentus tvarkė pats
Kaip pasakojo Mindaugas, A+ klasės individualiojo namo įregistravimo istorija užsitęsė 9 mėnesius. Jis pats, varstęs įstaigų duris, skaičiuoja išleidęs 950 eurų, jei būtų samdęs specialistus, kurie siūlosi greitai ir nebrangiai užregistruoti namą, būtų susimokėjęs maždaug 2 tūkst. eurų. Pirmąsyk Valstybinėje teritorijų planavimo ir statybų inspekcijoje (VTPSI) vilnietis pasakojo apsilankęs dar šių metų pavasarį. Darbuotojas jam tuomet paaiškino, kokių dokumentų, norint įregistruoti namą, prireiks. Kaip teigė pašnekovas, specialistas lyg tarp kitko užsiminė, kad daugelis žmonių, susidūrę su namo registravimu, neapsikentę biurokratinių pinklių, samdo specialistą. „Kur tokį rasti? Jis keletą kartų pakartojo, jog negali sakyti, nes neleidžia darbo etika. Šiaip ne taip iškaulijau telefono numerį ir pasvarstymą, kad namo įregistravimas kainuos maždaug 500 eurų. Pasirodo, gautas telefono numeris – kolegos, kuris dirba čia pat, tik keliais aukštais žemiau. Pačiam įregistruojant namą suma tesiektų 20–25 eurus. Skirtumas akivaizdus, todėl nusprendžiu reikalo imtis savarankiškai“, – istorijos pradžią pasakojo Mindaugas. Gavęs sąrašą su visais reikiamais dokumentais, vilnietis nusprendė, kad beveik visus dokumentus turi. Trūko vos kelių: konstruktyvo dalyje turėjo būti parašyta ne tik techninis projektas, bet ir techninis darbo projektas. Taip pat trūko tinklų išpildomosios nuotraukos. Labiausiai vyrą išgąsdino punktas: statybų techninis prižiūrėtojas privalo būti apsidraudęs civilinės atsakomybės draudimu konkretaus namo statybai. Būtent šio dokumento vilnietis neturėjo. Viena draudimo bendrovė pasisiūlė už 165 eurus viską sutvarkyti. Tačiau vyras surizikavo: nusprendė praslysti be jo. „Infostatybos“ duomenimis, iš iki lapkričio 30 dienos VTPSI pateiktų 14325 prašymų patvirtinti deklaraciją apie statybos užbaigimą, 8099 prašymai buvo pirminiai, 6226 prašymai buvo pakartotiniai.
„Infostatybos“ painumas stebino ir erzino
Dokumentus sukelti į „Infostatybos“, kuri, ją modernizavus sulaukė itin daug priekaištų, puslapį, anot vilniečio, buvo kone sudėtingiausia dalis. Prisiskambinti į VTPSI taip pat sekėsi sunkiai, taigi, galiausiai apsisprendė – už papildomus 5 eurus dokumentus tegul sukelia VTPSI darbuotojas. Iš šįmet iki lapkričio pabaigos VTPSI pateiktų 14325 prašymų patvirtinti deklaraciją apie statybos užbaigimą 1715 atvejų dokumentus į IS „Infostatyba“ sukėlė VTPSI darbuotojas. VTPSI patvirtina – daug skundų dėl „Infostatybos“ nesulaukia. Inspekcija teikia konsultacijas IS „Infostatyba“ naudotojams raštu, el. paštu ir telefonu. Šįmet VTPSI telefonu suteikė 5734 konsultacijas „Infostatybos“ naudojimo klausimais. Netrukus vyrą pasiekė atsakymas, jog jo prašymas atmestas dėl kelių priežasčių: pirma, nepateikta deklaracija, kurios rekvizitai patvirtinti VTPSI viršininko įsakymu. Antra, nėra statinio statybos techninio prižiūrėtojo civilinės atsakomybės dokumento ir jo apmokėjimą įrodančio dokumento. Galiausiai – trūksta statinio techninio paso ar pastato techninio-energinio paso. „Dėl pirmųjų dviejų punktų viskas aišku, bet apie trečiąjį girdžiu pirmą kartą. Pradėjau aiškintis, VTPSI puslapyje radau išaiškinimą, kad techninis-energinis pasas individualiajam namui nereikalingas. Panašu, kad specialistas atviru tekstu šaiposi iš manęs arba jo kompetencija per žema. Raštinėje paprašiau pakeisti specialistą. Naujasis darbuotojas patikina, kad techninis-energinis pasas nereikalingas. O deklaracijoje galiu nurodyti ne techninį prižiūrėtoją, bet statybų vadovą. Pastarajam joks civilinės atsakomybės draudimas neprivalomas. Susidarė įspūdis, kad pirmasis specialistas bandė išgąsdinti: įregistruoti namą sudėtinga, reikalavimai keičiasi kas pusmetį, todėl geriau eik pas kolegą, klok 500 eurų ant stalo ir jis viską sutvarkys. Elementari biurokratinė korupcija“, – reziumavo pašnekovas. VTPSI atkreipė dėmesį, kad pastatytą statinį registruoja Registrų centras. Statybų užbaigimo procedūrų atlikimo tvarką nustatančiame statybų techniniame reglamente pateikiamas ir reikalingų dokumentų sąrašas. Jį nustato Aplinkos ministerija, o VTPSI privalo patikrinti, ar pateikti visi privalomi dokumentai. Konkrečiu atveju privalomi pateikti dokumentai priklauso nuo konkretaus statinio statybos aplinkybių ir sąlygų, turimų dokumentų sudėties (pvz., žemės sklypo su statiniais geodezinė nuotrauka turi būti pateikiama tuo atveju, kai statinių kadastro duomenų byloje nėra nurodyti atstumai nuo statinių iki sklypo ribų ir statinių aukštis bei pan.).
Tęsinys – Registrų centre
Po mėnesio paaiškėjo, kad vargai su VTPSI baigti, kita stotelė – Registrų centras. Čia Mindaugas pasakojo sužinojęs, jog jam trūksta sklypo kadastrinių duomenų atnaujinimo. Prieš išvykdamas užsakyti trūkstamo dokumento, vyras teigė pasiteiravęs, kiek gi jam kainuos namo įregistravimas. Atsakymas – apie 60 eurų. Pirma rasta įmonė reikiamą dokumentą pasisiūlė parengti už 400 eurų. Antroji už tą patį darbą paprašė 200 eurų. Galiausiai, surastas matininkas darbą sutiko atlikti už 70 eurų. Tik neskubiai. Prieš maždaug mėnesį vyras su reikiamais dokumentais rankose darsyk apsilankė Registrų centre. Sulaukęs eilės, padavė dokumentus, tačiau paaiškėjo, kad teks atkeliauti dar kartą. Pasirodo, būtina turėti asmens tapatybės kortelę, vairuotojo pažymėjimo nepakanka. Trečiasis vizitas į Registrų centrą. Vyras įsitikinęs – pagaliau pavyks įregistruotą namą. Pasiteirauja, kiek tai kainuos. Atsakymas – daugiau kaip 100 eurų. Vadinasi, per mėnesį kaina padvigubėjo. Paaiškėjo, jog mažesnė namo įregistravimo kaina galioja tuomet, jeigu į Registrų centrą po VTPSI sprendimo kreipiamasi per mėnesį. Mindaugas teigė apie tai nebuvęs informuotas, niekur neskubėjo, praleido terminą, todėl buvo nubaustas – susimokėti teko dvigubai – 108,21 euro. Vilnietis pateikė sąrašą, kiek ir kokie dokumentai jam kainavo: kadastriniai matavimai – 120 eurų, energinis sertifikatas – 300 eurų, akredituotas sandarumo testas – 150 eurų, tinklų išpildomoji nuotrauka – 160 eurų, raštas dėl techninio ir darbo projektų – 20 eurų, mokestis VTPSI už dokumentų sukėlimą – 25,45 euro, sklypo kadastrinių duomenų atnaujinimas – 70 eurų, įregistravimas Registrų centre – 108,21 euro.
Kaina – patvirtinta Vyriausybės
Registrų centro atstovas Mindaugas Samkus paaiškino, jog įkaniai už statinių ir nuosavybės teisių į juos įregistravimą nustatyti Vyriausybės nutarimu. Pagal jį už statinio įregistravimą imamas 2,9 euro atlyginimas, o už nuosavybės teisių į statinį įregistravimą atlyginimo dydis priklauso nuo statinio vidutinės rinkos vertės, nustatytos prašymo padavimo metu. Nekilnojamojo turto registro įstatyme nustatytas 30 dienų terminas statiniui įregistruoti, o Statybos įstatymu nustatytas 3 mėnesių privalomasis registracijos terminas. Praleidus šį terminą, vadovaujantis 2015 m. Vyriausybės priimtu nutarimu, atlyginimas už nuosavybės įregistravimą didinamas 100 procentų, t. y. dvigubinamas. Nesutikdami su didesniu paslaugos įkainiu klientai turi galimybę pateikti prašymą atleisti nuo padidinto atlyginimo netaikymo ir nurodyti priežastis, dėl kurių buvo praleistas nustatytas registravimo terminas.
Vengia gaišti laiką patys
Ar lietuviai į specialistus kreipiasi iš karto, ar tik neapsikentę niekaip nesibaigiančių lankymųsi valstybės institucijose? Namo įregistravimo paslaugą siūlantis Mantas Milašauskas teigia, jog būna įvairiai. Dažniausiai žmonės, ypač statydamiesi vienintelį namą, kreipiasi iš anksto, mat jie, neturėdami pakankamai žinių, tiesiog nenori gaišti laiko eilėse. Kartą ar du per mėnesį, anot M. Milašausko, kreipiasi ir tie, kurių pateikti dokumentai VTPSI atmetami, tuomet jie prašo pagalbos užbaigti įregistruoti namą. Devyni mėnesiai, specialisto teigimu, tokiai procedūrai gerokai per ilgai, profesionalai užtruktų mėnesį ar du. Iki mėnesio užtrunka dokumentų parengimas, juolab jei dalį jų reikia suderinti su kitomis institucijomis. Dokumentus pateikus VTPSI, jų atsakymo trukmė priklauso nuo eilių: paprastai užsitęsia nuo dviejų savaičių iki mėnesio. Jei dokumentus reikia tik suskaitmeninti ir įkelti į „Infostatybą“, toks darbas kainuotų maždaug 100–200 eurų. Jei yra trūkumų, reikia parengti papildomus dokumentus, kaina, žinoma, šokteli. Specialistams, anot pašnekovo, iš anksto maždaug aišku, kokios gali būti VTPSI pastabos, dažnai įmonės numato kelis žingsnius į priekį, kas leidžia nemažai sutaupyti, mat jie kai kurias paslaugas gali suorganizuoti pigiau nei jos kainuotų specialistus samdant pačiam. Kaip rodo praktika, dažniausiai neskiriamas techninis ir techninis darbo projektai. Statytojai gauna leidimą turėdami techninį projektą, atėjus laikui įregistruoti namą, paaiškėja, kad jiems trūksta techninio darbo projekto. Statydami ūkio būdu neturi nusisamdę atestuoto statybos darbų vadovo. Pastaraisiais metais aktualija – privalomasis statybos darbų ir civilinės atsakomybės draudimas.
„Įsigiję nebaigtą statyti namą ar kotedžą, naujieji savininkai jį nori registruoti, tačiau retas žino, kad tokiu atveju reikia statybos darbų ir civilinės atsakomybės draudimo. Įprastai parduodami nebaigtus statyti namus statytojai nepasirūpina jų įregistruoti, parduoda, teigdami, kad viskas bus paprasta. Kalbant apie blokuotus namus, jiems reikalavimai aukštesni, privalu samdyti techninį prižoūrėtoją, atlikti akustinius tyrimus. Statant energiškai efektyvius pastatus, susiduriama su problema, kad jie neatitinka sandarumo bandymų reikalavimų, nes pastatyti nekokybiškai. Tuomet ieškoma išeičių, kaip namą įregistruoti, nes spaudžia bankas“, – kalbėjo M. Milašauskas. Prieš pirkdami nebaigtą statyti namą žmonės taip pat neretai konsultuojasi, kokių dokumentų prašyti, mat būna ir taip, jog statytojai, užbaigus sandorį, tiesiog pradingsta. Vienos įmonės atstovai po aprašyta istorija komentavo, jog įregistruoti vienbutį individualųjį namą Vilniaus regione kainuotų 1100–1200€ + PVM, jei sandarumo testu pasirūpina pats užsakovas (šio kainos, jei sandarumo bandymai kartojami kelis kartus, gali siekti ir 600 eurų), taip pat papildomai tektų susimokėti valstybės rinkliavą.
Procedūra – griežtai reglamentuota
VTPSI atstovai situaciją pakomentavo suminėdami svarbiausius dokumentus ir griežtai reglamentuotas procedūras, vadovaujantis kuriomis įregistruojamas statinys. Kaip teigiama, statybos užbaigimo procedūrų atlikimą reglamentuoja Statybos, Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymai bei statybos techninis reglamentas. Ypatingųjų ir neypatingųjų vieno ar dviejų butų gyvenamųjų pastatų statyba užbaigiama surašant deklaraciją apie statybos užbaigimą, ją patvirtinant ir įregistruojant VTPSI. Deklaracijos apie statybos užbaigimą neprivaloma tvirtinti VTPSI, tiesiog registruoti „Infostatyboje“, jei buvo atlikta statinio ekspertizė. Šią turi teisę atlikti atestuotos statinių ekspertizės įmonės. VTPSI specialistai, konsultuodami statytojus, teigia informuojantys apie galimus statybos užbaigimo būdus. Skaičiuojama, jog šįmet, sausio–lapkričio mėn., VTPSI pateikti 14 325 prašymai patvirtinti deklaracijas apie statybos užbaigimą. Šįmet, iki lapkričio pabaigos, VTPSI pateikti 989 prašymai registruoti deklaraciją apie statybos užbaigimą, kai atlikta statinio ekspertizė. Prašymas patvirtinti deklaraciją VTPSI gali būti pateikiamas nuotoliniu būdu, per IS „Infostatyba“, užpildant atitinkamus prašyme nurodytus privalomus laukus ir įkeliant visus su prašymu privalomus pateikti dokumentus, pasirašytus statytojo el. parašu. Arba tiesiogiai VTPSI, pridedant visus privalomus pateikti dokumentus ir elektroninę laikmeną su šių dokumentų įrašais. Už deklaracijos patvirtinimą, kai prašymas pateikiamas nuotoliniu būdu naudojantis IS „Infostatyba“, mokama 20 eurų rinkliava. Jei prašymas pateikiamas tiesiogiai VTPSI, mokama 25 eurų rinkliava.
Tikrina akylai
Užregistravus prašymą patvirtinti deklaraciją, VTPSI pareigūnas ne ilgiau kaip per 5 darbo dienas patikrina, ar statytojas žemės sklypą, kuriame pastatytas statinys, valdo nuosavybės teise, ar valdo ir naudoja kitais įstatymų nustatytais pagrindais; turi statybą leidžiantį dokumentą (kai jis privalomas) ar rašytinius sutikimus; statinį (jo dalį) valdo nuosavybės teise arba valdo ir naudoja kitais įstatymų nustatytais pagrindais; ar reikėjo gauti naują statybą leidžiantį dokumentą, pakeitus projekto sprendinius (jeigu jie buvo pakeisti); ar prašymas patvirtinti deklaraciją užpildytas laikantis nustatytų reikalavimų, ar jame nurodyti visi naujai pastatytų pastatų rodikliai; ar su prašymu patvirtinti deklaraciją pateikti visi privalomi pateikti dokumentai; ar šio prašymo pateikėjas turi statytojo įgaliojimą pateikti prašymą patvirtinti deklaraciją – tuo atveju, jei prašymą patvirtinti deklaraciją pateikia ne statytojas; ar pateikta informacija apie rinkliavos už deklaracijos patvirtinimą sumokėjimą. Jei kažkuris reikalavimas neįvykdytas, VTPSI pareigūnas statytoją informuoja, kad prašymas patvirtinti deklaraciją nepriimamas. Priėmęs prašymą, VTPSI pareigūnas per 5 darbo dienas patikrina, ar nėra nukrypimų nuo esminių statinio projekto sprendinių, nepažeisti teisės aktų reikalavimai dėl statinių išdėstymo sklype (pagal kadastro duomenų bylą, geodezinius matavimus) ir atstumų nuo statinių iki žemės sklypo ribų (jei statinio projekto rengti neprivaloma); dėl deklaracijoje nurodyto (-ų) statinio (-ių) nėra surašyta savavališkos statybos aktų; nereikėjo gauti naujo statybą leidžiančio dokumento, pakeitus statinio projekto sprendinius (jei jie buvo pakeisti) ir pan. VTPSI atstovai patvirtino turintys duomenų, kad rinkoje veikia privatūs subjektai, kurie padeda statytojams užpildyti prašymus patvirtinti deklaracijas, surinkti reikiamus dokumentus, pateikti prašymus naudojantis IS „Infostatyba“. Jei VTPSI pareigūnas asmens priėmimo metu nurodė konkretų subjektą, kuris teikia panašaus pobūdžio paslaugas, VTPSI tokį pareigūno elgesį vertina kaip neetišką (net jei, kaip nurodyta, pats asmuo ir prašė VTPSI pareigūno suteikti tokią informaciją).
Skaitykite daugiau: https://www.lrytas.lt/bustas/nekilnojamasis-turtas/2019/12/10/news/vilnietis-9-menesius-uztruko-registruodamas-nama-ir-dar-kruva-pinigu-paklojo-12848712/